Budynek szkoły - ul. Szkolna
Pracownie gastronomiczne
Zieleń na placu wewnętrznym szkoły - lato
Kilka z naszych pracowni komputerowych - część służy tylko informatykom, a pozostałe wszystkim zawodom
Zieleń na placu wewnętrznym szkoły - wczesna wiosna
Pracownie hotelarskie i pokój hotelowy
Pracownie obsługi turystycznej i handlowców

 

pracownie

Informujemy, że od poniedziałku, 17.02.2020r., obowiązuje nowy plan lekcji

środa, 11, grudzień 2019

Smaki kuchni śląskiej trafiły na międzynarodowe stoły

Druga mobilność projektu Kitchen Our Kingdom Cooking Our Passion w Ekonomiku

W dniach 2-7 grudnia w wodzisławskim Ekonomiku odbywały się warsztaty gastronomiczne w ramach drugiej mobilności projektu Erasmus+ „Kitchen Our Kingdom Cooking Our Passion”. Tym razem Ekonomik gościł 11 nauczycieli, szefów kuchni i 10 uczniów z pięciu państw partnerskich: Turcji, Słowenii, Rumunii, Francji i Włoch.
Nauczyciele mieszkali w wodzisławskim hotelu, zaś uczniów przyjęły rodziny ich rówieśników, uczestników projektu. Była to okazja do szlifowania języka, wymiany międzykulturowych doświadczeń, nawiązania relacji  i przyjaźni.
Celem projektu jest nabycie umiejętności i kompetencji miękkich w zakresie sporządzania potraw charakterystycznych dla naszego kraju i regionu, integracji międzynarodowych zespołów uczniów i nauczycieli, wymiany doświadczeń zawodowych i komunikacji zawodowej w języku angielskim, i te działania zainicjowano w wodzisławskiej szkole.
Przez 6 dni nasi goście pod przewodnictwem koordynatora projektu i nauczyciela gastronomii Krzysztofa Zielonki, uczyli się sporządzania dań kuchni polskiej i śląskiej oraz sztuki carvingu. Ponadto poznawali kulturę i tradycje kulinarne naszego regionu i kraju, uczestniczyli w lekcjach otwartych języka polskiego, matematyki i przedmiotów zawodowych. Mieli możliwość poznać tradycje barbórkowe, mikołajkowe w naszej szkole i regionie oraz regionalne specjały w okolicznych restauracjach. Poznali atrakcje Wodzisławia Śląskiego i Rybnika. Zgodnie z założeniami projektu uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-gastronomicznej do „Chaty Chleba” w Brennej-Górkach Wielkich, „Warowni Pszczyńskich Rycerzy” w Pszczynie, gdzie poznali tradycyjną produkcję pieczywa, masła, miodów i potraw staropolskich oraz staropolską gościnność.
Druga mobilność zakończyła się podsumowaniem nabytych umiejętności i prezentacją rezultatów projektu w formie bankietu, gdzie podano dania kuchni polskiej i śląskiej sporządzane przez międzynarodowe zespoły uczniów pod okiem swych nauczycieli i szefów kuchni oraz pod nadzorem Krzysztofa Zielonki. Na stołach nie zabrakło pierogów ruskich i tych z mięsem, bigosu myśliwskiego, zupy dyniowej, kotletów schabowych, sałatki warzywnej, modrej kapusty, sałatki śledziowej, smalcu ze skwarkami, z razowym pieczywem i kiszonym ogórkiem, mini przystawek z pasztetu, rogalików z marmoladą i ciast oraz deserów. Ponadto zagraniczne delegacje przypomniały o smakowitych plackach ziemniaczanych, gołąbkach w sosie pomidorowym, żurku śląskim i tradycyjnym śląskim niedzielnym obiedzie, jakie to dania mieli możliwość sporządzać i degustować w czasie warsztatów. Niezapomniane chwile towarzyszyły też w czasie zajęć z carvingu, kiedy to powstawały kompozycje kwiatowe, łabędzie, dekoracje stołów wykonywane z warzyw i owoców.
Tydzień podsumowano prezentacjami zdjęć i filmów z przeprowadzonych zajęć i wręczeniem certyfikatów mobilności i uczestnictwa w warsztatach projektu przez Dyrektor ZSE Marię Lach i członka Zarządu Powiatu odpowiedzialną za oświatę Kornelię Newy.
- Myślę, że warsztaty w naszej szkole spełniły oczekiwania partnerów, co potwierdzają ich opinie i ciepłe podziękowania oraz relacje w mediach społecznościowych. My natomiast już z radością oczekujemy następnych mobilności projektu Erasmus+ KOKCOP
, luty i marzec 2020 roku to wyjazdy do Tureckiej Kayserii - komentuje wydarzenie i czyni plany koordynator projektu.

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ - Akcja 2- Współpraca szkół w sektorze Edukacja szkolna. Konkurs 2019

 

środa, 11, grudzień 2019

Szkoła podpisała porozumienia o współpracy z ...

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Okręgowy w Katowicach

 

skwp

projektlogo proj1

eu flag erasmus vect pos

Szkoła Programowania

Szkoła Przedsiębiorczości

 

Zawodowcy

 

Elektroniczne podręczniki

 instaling buzka male

 Projekt z klasą